Life Coaching

NIE ŻOŁĄDKUJ SIĘ. O PROBLEMACH Z ŻOŁĄDKIEM

Choroby żołądka odzwierciedlają konflikt nieporozumienia w obrębie terytorium (konflikty pomiędzy członkami rodziny, lub przyjaciółmi). Kluczowym hasłem dla żołądka jest wobec tego nie rozumiem, nie mogę się porozumieć. Poniżej emocjonalne podłoża przyczyniające się do problemów i chorób żołądka:

1) konflikt gniewu- coś jest dla mnie niemożliwe do strawienia (coś jest niemożliwe do przyjęcia, zaakceptowania, czegoś nie mogę przeboleć, odpuścić, darować, wybaczyć), ktoś/ coś stawia mi opór, komuś lub czemuś ja stawiam opór. Kluczowe słowo w odczutym doświadczeniu jest – niezrozumiały.

Pytania pomocnicze:

Z kim i o jakim charakterze masz (otwarty bądź bierny) konflikt?

Kogo nie rozumiesz?

Czego nie rozumiesz?

W jakiej kwestii nie możesz się (z kimś) porozumieć?

Na co nie masz w sobie zgody?

Z czym się sprzeciwiasz?

Komu/ czemu się przeciwstawiasz?

Względem kogo i czego masz opór?

Jakiej informacji/ postawy/zachowania/reakcji nie możesz:

  1.  przyjąć
  2.  zaakceptować
  3.  przeboleć
  4.  odpuścić
  5.  wybaczyć

Komu i czego nie możesz odpuścić/ darować/wybaczyć?

2) konflikt braku tego, czego chcemy i równocześnie nieumiejętności trawienia tego, co mamy – gdy np. koncentrujemy się na braku, czasami wręcz go wyolbrzymiając, nie widząc i nie doceniając tego, co już mamy, nie umiejąc się tym cieszyć, tego zaakceptować

Pytania pomocnicze:

Czego lub kogo nadal Ci brakuje? Jeśli jest to osoba, jaką Twoją potrzebę ona reprezentuje?

Co nadal chciałbyś w swoim życiu/ w kimś zmienić, by je/jego zaakceptować?

Co musi się stać, byś skupił się na tym, co (już) masz (także na tym kim już jesteś, a nie na tym, jaki jeszcze nie jesteś?), a nie na tym, czego Ci brakuje?

Czego/kogo nadal Ci brakuje i co możesz zrobić, by zapełnić ten brak? Co chcesz z tym brakiem zrobić – nadal mieć/nosić w sobie; pozbyć się? – jak?; zamienić go – na co?

3) konflikt sporu terytorialnego – przez terytorium rozumiemy nasz dom, naszą pracę, pozycję zawodową, naszą pozycję w relacjach z innymi (ktoś należy do naszego terytorium)

Pytania pomocnicze:

Czym dla Ciebie jest Twoje terytorium? Czy jest to Twój dom? Twoja praca? Czy może jest to Twój czas/ energia/ uwaga, którą oferujesz innym/ Twoje kompetencje? Tak naprawdę może być wszystko, co uważasz za TWOJE.

Jakich problemów doświadczasz w związku z tym terytorium (np. nie czuję, że mam domu; nie mam pewnej sytuacji w pracy; boję się o swoją posadę/swoje pieniądze, brakuje mi czasu/sił; trudno mi się skoncentrować, być wydajnym)?

Jakich problemów/kłopotów doświadczasz obecnie w domu/ w pracy (postaraj się je ująć skrótowo/hasłowo, bez rozwlekania historii, podaj to, co uważasz za sedno)?

Gdy już znajdziesz newralgiczne hasła, tj. problemy/konflikty, zapytaj się siebie, a) co względem nich czujesz, b) co możesz z nimi zrobić (skup się na rozwiązaniu a nie na roztrząsaniu problemu, szukaniu winowajców, c) ostatecznie – jak chcesz te problemy rozwiązać i na które rozwiązanie się decydujesz?

4) kłótnia z osobą najważniejszą na naszym terytorium, dotyczący lojalności i uczciwości (niewierny partner, nielojalna rodzin, nieuczciwy przyjaciel)- może to być rodzic, partner, szef, najlepsza przyjaciółka. Konflikt może być z związany z poczuciem oszukania, zdrady, zatajenia czegoś, nie mówienia prawdy, wyraża postawę nieufną i podejrzliwą, z jednej strony może być związana z lękami przed tym, co ma nastąpić, z  drugiej z żalami, gdy doszło w czyimś odczuciu do nielojalności.

Osobą najważniejszą na naszym terytorium może być partner, rodzic, szef, współpracownik, sąsiad, kolega/ przyjaciel związany z nami kluczowymi dla nas kwestiami.

Pytania pomocnicze:

Względem kogo/czego czuję nieufność? Z czego te postawy wynikają? Skąd się bierze ta nieufność? Co chcę z tym uczuciem zrobić?

W jakich sferach mojego życia/ w jakich relacjach brakuje mi poczucia uczciwości i lojalności? Czy chcę w ogóle, żeby te uczucia były? Co mogę zrobić, by te uczucia były? Jakie je w sobie zbudować?

W jakich sferach swojego życia czuję się oszukana/ zdradzona, nieuczciwie potraktowana? Co wywołało to uczucie? Co chcę z tym uczuciem zrobić? Z czym się nie umiem pogodzić?

Czego w sferach życia/ moich relacjach zabrakło, żeby było zaufanie/ lojalność? Co muszę zrobić, żeby one były?

5) konflikt przystosowania się – są ludzie, sytuacje, do których muszę się przystosować (muszę się z nimi pogodzić, zaakceptować, muszę to/ich znosić)- w związku z tym odczuwam frustracje i niepokoje

Pytania pomocnicze:

Z kim/ czym muszę się pogodzić? Dlaczego znalezienie w sobie zgody na kogoś/ coś jest dla mnie ważne?

Co muszę jeszcze zaakceptować? Z jakiego powodu ta akceptacja jest dla mnie ważna? Co się dzieje ze mną/ w moim życiu w związku z tym, że nadal nie mam w sobie zgody na coś/na kogoś, że nadal kogoś/czegoś nie akceptuję?

Co mi utrudnia znalezienie w sobie zgody?

Czy de facto chcę czy nie chcę w sobie tę zgodę (na coś/ na kogoś) i tę akceptację (czegoś/ kogoś) znaleźć?

Jak znaleźć w sobie zgodę i akceptację (kogoś/czegoś)?

6) konflikt terytorialnych utarczek – spory o terytorium, ich granice, np. o zakres władzy względem kogoś lub czegoś, zakres odpowiedzialności w pracy, w  rodzinie, o zakres obowiązków domowych itp.

Pytania pomocnicze:

Czym dla Ciebie jest Twoje terytorium? Czy jest to Twój dom? Twoja praca? Czy może jest to Twój czas/ energia/ uwaga, którą oferujesz innym/ Twoje kompetencje? Tak naprawdę może być wszystko, co uważasz za TWOJE.

Jakie aspekty Twojego terytorium stanowią dla Ciebie problem/ wywołują konflikt/ sprzeczki z innymi/ z Tobą samym?

Co chcesz z tymi konfliktami zrobić, jak je możesz i ostatecznie chcesz rozwiązać?

7) głęboki konflikt z osobą, której nie można uniknąć, która wciąż nam przeszkadza, wkracza na nasze terytorium (członek rodziny, osoba z pracy, z sąsiedztwa)- nieumiejętność porozumienia się z kimś w sposób, w jaki by się chciało, niezdolność do wyznaczenia swojej przestrzeni/ terytorium/ granic siebie, niemożność uchronienia się przed kontaktem z kimś, nieumiejętność wyznaczenia granic/zasad, powiedzenia nie, powiedzenia stop/dość/koniec.

Pytania pomocnicze:

Kogo lub czego nie chcesz a nie możesz lub nie umiesz uniknąć?

Komunikacji z kim/ na jaki temat nie możesz uniknąć a sobie z nią nie radzisz?

Na czym polega Twój problem komunikacji z określoną osobą/ na temat określonego tematu?

Komu lub czemu nie potrafisz powiedzieć nie/dość/stop – co w związku z tym czujesz i co chcesz z tymi sytuacjami zrobić? Jak chcesz by takie sytuacje przebiegały? Jak chcesz się zachować?

Istnieją osoby, które reagują na frustracje dotyczące swojego terytorium problemami żołądkowymi, tzw. „żołądkują się”, typowe dla nich są hasła:

– nie mogę sobie wytłumaczyć, dlaczego to się przytrafiło (nie wiem, jak do tego doszło, zupełnie nie wiem, jak to się mogło stać)

-niebezpieczeństwo inwazji na terytorium (ktoś zajmie moją pozycję, ktoś będzie lepszy, ktoś mnie ubiegnie, ktoś mi zagraża, ktoś zabiera mój czas, energię)

-muszę przebywać z kimś, kogo nie znoszę, z kimś kto mi się narzuca (muszę przebywać, bo.., nie potrafię sobie poradzić z obecnością/ naporem na mnie tej osoby; nie potrafię postawić komuś/czemuś granicy, bo…; trudno mi znosić tę osobę, bo….; kogoś za dużo jest w moim życiu)

Owrzodzenie żołądka i dwunastnicy wynika z  nieumiejętności strawienia tego typu konfliktów. Rakowi żołądka także towarzyszy hasło nie mogę tego strawić (znieść kogoś/czegoś, zaakceptować kogoś/czegoś, zgodzić się na coś/kogoś, odpuścić komuś/czegoś)

– Coś mi leży na żołądku – dotyczy konfliktów rodzinnych z aktywnym osobistym udziałem w tym konflikcie, nie tylko biernym

Do rozważenia wraz z tematyką żołądka pozostawiam również hasło: ROZŁAM W RODZINIE

********

Proszę, podaj dalej.

Jeśli uważasz te treści za pomocne, inspirujące lub wartościowe, podziel się nimi dalej z bliskimi Ci osobami.

*

Jeśli chciał(a)byś podzielić się swoimi wrażeniami, zostaw komentarz lub opinię – tu, na facebooku (fan page Stacja Coaching) albo w Google reviews, lub po prostu napisz do mnie =) (olga.sobolewska@stacjacoaching.pl).

Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.

Jeśli jesteś zainteresowany/a współpracą, zajrzyj do zakładki ‚usługi’, co możemy razem zdziałać.

Jedna myśl na temat “NIE ŻOŁĄDKUJ SIĘ. O PROBLEMACH Z ŻOŁĄDKIEM

  1. Pingback: ZROZUMIEĆ

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s