Life Coaching

To zależy

Mam strój, który nazywam strojem Batmana (bad man’a?)

A może bat/bad-woman?

Bardzo go lubię. Czuję się w nim wyjątkowo atrakcyjnie. Zakładam go na wyjątkowe okoliczności. Wkładam swój strój, gdy mi zależy.

Oto i zdjęcie stroju, dla ciekawych.

batman

Korzystając z okazji, uściski urodzinowe i  gratulacje z okazji zaręczyn Natalii <3.

To zależy to automatyczna odpowiedź na pytania wielu moich językowych klientów. Jeden z nich, Dawid, jest swoistym mistrzem w częstotliwości używania tego zwrotu. Znamy się dość dobrze, mamy już półtoraroczną, wypracowaną relację. Zawsze, gdy słyszę jego kolejne to zależy, odpowiadam, to ironicznie, to uszczypliwie, to ze złością, używając magicznego słowa na k*: to może wreszcie powiesz od czego? Może zagłębisz się w temat, poszukasz sedna, zależności, powiązań relacji? Twoje wypowiedzi nie byłyby wówczas takie ogólne i po wierzchu.

Umotywowałam mu nawet, dlaczego tego od niego oczekuję:

– Jeśli na 2/3 pytań odpowiadasz to zależy, to sam sobie ucinasz możliwość mówienia. Twoje to zależy traktuję jak wymówkę lub jako unik, czasami mi się też wydaje, że sam po prostu nie wiesz i nawet nie chcesz się dowiedzieć (a może przyznać się nie chcesz, że nie wiesz?). To zależy – jeśli nie trafisz na tak upierdliwego nurka jak ja – zazwyczaj utniesz rozmowę zanim ją na dobre rozpoczniesz. Ani się nie wygadasz, bo po to masz ten czas ze mną, by ćwiczyć kompetencje komunikacyjne, ani się nie rozwiniesz.

Dodałam, że mimo wielu talentów, nie jestem akrobatką i nie będę próbowała ponad swoje psycho-intelektualne możliwości wydumywać kolejnych pytań tylko dlatego, że komuś się nie chce poszperać we własnej głowie. Animatorką czasu nie jestem. Moje możliwości komunikacyjnej stymulacji są ograniczone, dochodzę do ich granicy, więc albo znajdziesz w sobie zaangażowanie i chęci, by się wypowiedzieć i skomunikować, albo nasze spotkania będą turbo drętwe i suche aż wreszcie ich po prostu nie będzie. Moje zaangażowanie nie udźwignie za dwóch, choć akurat siłaczką i heroiną jestem.

Jemu nie zależy, a wtedy mówi to zależy.

Co zależy?

Kto zależy?

Jak zależy?

Od czego?

Jaki te zależności mają wpływ na Ciebie?

Co Ci leży, co nie leży?

Co od czego jak zależy?

A Tobie zależy?

Bo mnie zależy zawsze i chyba z tym aż przegięłam. Zależy mi na Tobie, na sobie. Na poznaniu zależności, połączeń, powiązań, relacji przyczynowo-skutkowych. Ich świadomość pozwala mi budować komunikację z Tobą.

Tobie nie zależy, więc mówisz to zależy.

Wkładasz swój strój to zależy, gdy Ci nie zależy.

Wiesz, że ostatecznie nie zależy Ci na sobie samym/samej?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s