Life Coaching

KOŚĆ KRZYŻOWA

Nazwa kości krzyżowej- sacrum – wiąże się ze słowami świętość i poświęcenie (ang. sacrum– kość krzyżowa, sacred– święty, sacrifice – poświęcenie). Problemy dotykające tej kości wiążą się z poświęceniem i świętością.

Omawiając ten problem, warto sobie odpowiedzieć na parę pytań:

 1. Co jest dla mnie świętością?
 2. Kto jest dla mnie świętością?
 3. Jakie uczucia i myśli wzbudza we mnie słowo świętość, święty? Czy łączę je z czymś nade mną, czymś wyższym, co szanuję i jest moim autorytetem, czy ironizuję, krytykuję, lekceważę lub gardzę świętością?
 4. Jakie święte przekonania/ przykazania mam w swoim życiu? Skąd/ od kogo one pochodzą? Czy służą mi one w moim życiu?
 5. Jakie emocje wzbudza we mnie słowo poświęcenie?
 6. Dla kogo lub czego byłabym/byłbym w stanie się poświęcić?
 7. Przywołaj ze swojego życia po 3 przypadki poświęcenia – siebie dla czegoś/ kogoś, oraz tego, co za poświęcenie się innych dla Ciebie uważasz. Czy te przykłady wiążą się dla Ciebie z czymś pozytywnym z ideą, kwestią wartą czasu/ uwagi, zaangażowania czy wręcz odwrotnie – czy towarzyszy im poczucie starty, marnotrawstwa, zbędności poświęcenia, bezsensowności?

Po pierwsze, problemy z kością krzyżową może być związany z emocjonalnym konfliktem piętna kazirodztwa – prawdziwego, symbolicznego, wyobrażonego, lub wirtualnego. W kręgu judeochrześcijańskim najważniejszy jest zakaz kazirodztwa. Warto zastanowić się:

 1. Jakie emocje i skojarzenia wzbudza we mnie słowo kazirodztwo?
 2. Intuicyjnie poczuj, czy któraś z Twoich relacji (a może kilka?) nie kojarzy Ci się z kazirodztwem (Ważny jest poziom intuicyjności, skojarzeń, odczuć, nie stan faktyczny)
 3. Warto też zastanowić się, w jakiej sytuacji emocjonalnej i myślowej (tj. co mogłyby czuć i co mogłyby myśleć) strony aktu kazirodczego.
 4. Przeczytaj krótki opis z Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazirodztwo Jakie nowe myśli uczucia on wzbudza? Na co zwróciłaś/ eś uwagę?

Po drugie, problem z tą kością może być wynikiem nierozwiązania konfliktu emocjonalnego (stresu) związanego z poczuciem poważnego pogwałcenia świętości (świętością może być miłość, rodzina, nietykalność kogoś/ czegoś (tematu, tabu)).

Problemy tego odcinka kręgosłupa obejmują tematy, słowa-klucze: świętość, czyli to, co dla Ciebie indywidualnie jest świętością, to, co dla Twojej rodziny nią było (święte prawa, praktyki, przekonania na temat tego, co jest święte). Z związku z tym problem z tym odcinkiem kręgosłupa łączy się z tematyką łamania, naruszania lub pogwałcania tego, co w naszym odczuciu jest (dla nas święte). Może ono być związane z poczuciem odstępstwa od norm, reguł, zasad, przykazań.

Pytania pomocnicze:

 1. Co dla Ciebie jest świętością?
 2. Co jest świętością dla Twojej rodziny?
 3. Jakie doświadczenie Twojego życia kojarzy Ci się z naruszeniem/ pogwałceniem świętości? Dlaczego?
 4. Jakie Twoje/ cudze zachowanie narusza/ pogwałca to, co dla kogoś/ Ciebie jest święte (świętą zasadą, praktykę, itp.)?
 5. Jak się czujesz, naruszając jakieś ważne prawo, normę, zasadę, przykazanie (w tym: rodzinne przykazanie-przekonanie)?

Na pytania warto sobie odpowiedzieć nawet nie mając problemów z kością krzyżową – zawsze jest to czas zainwestowany w siebie i pogłębianie swojej świadomości 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s