Life Coaching

Ćwiczenie: bajka- moje życie.

Czy pamiętasz, jaka bajka była Twoją ulubioną w dzieciństwie? Liczy się pierwsza, intuicyjna odpowiedź.

na-komorke_net

Co o niej pamiętasz? Co zwróciło Twoją uwagę? Sięgnij ponownie po tę bajkę, najlepiej w formie pisemnej (w Internecie są też wersje audio), ponieważ ekranizacje mogą pomijać pewne szczegóły historii. Przeczytaj ją i daj ją do przeczytania dwóm innym osobom. Wypisz, na co tym razem zwróciłeś uwagę w tej historii? Jakie szczegóły teraz, z perspektywy czasu, nabierają dla Ciebie znaczenia?

Elementy bajek (jak zresztą filmów oraz książek), na które zwracamy szczególną uwagę, są zazwyczaj elementem naszej własnej tożsamości (= bajki o nas samych). Zauważcie, że oglądając ten sam film, lub czytając tę samą książkę dwie osoby opowiedzą odmienne historie, wskazując na różne istotne wątki. Dzieje się tak, ponieważ każdy z nas reaguje w świecie (lub bajce, filmie, książce) na to, co jest jego „tożsamością”. Z tej perspektywy bajki (filmy, książki) są wspaniałym źródłem informacji o nas samych. Co jest wartością w naszym życiu? Jaką mamy misję życiową? Co myślimy o sobie samych i o tym, jak postrzegają nas inni? Jak zaprojektowaliśmy sobie nasze życie?

Znajdź korelacje między Twoją ulubioną bajką a Twoim życiem. Zwróć się do osób, które także miały przeczytać tę bajkę- na co one zwróciły uwagę? Co w tych bajkach jest ich historią, a co według nich stanowi fragment Twojej? Czy dowiedzieliście się o sobie czegoś nowego?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s