Life Coaching

USŁYSZ SIĘ WRESZCIE! O PRZYCZYNACH PROBLEMÓW ZE SŁUCHEM

„Mamy dwoje uszu i jedne usta, by mniej mówić, a więcej słuchać”

O emocjonalnych przyczynach problemów z uszami wg Recall Healing.

Ucho zaczyna funkcjonować niedługo po poczęciu, stąd wiele problemów związanych z uchem jest programowanych już w czasie, gdy byliśmy jeszcze w łonie matki. Ucho wiąże się ze słyszeniem, niemożnością usłyszenia czegoś, bólem spowodowanym tym, co słyszymy.

Problemy ze słuchem są ‘idealnym’ biologicznym rozwiązaniem konfliktu emocjonalnego, powstającego na tle słuchania – skoro boli mnie to, co słyszę, mój organizm traci słuch, lub uniemożliwia mi pełne słyszenie, bym nie słyszał(a) tego, co dla mnie bolesne.

W przypadku problemów ze słuchem, jak zresztą w przypadku jakiejkolwiek innej choroby, warto zastanowić się, co przydarzyło się tuż przed wystąpieniem objawów/choroby – jakiego stresu lub jakiej trudnej sytuacji doświadczyłeś tuż przed problemami ze słuchem? Opowiedz o niej. Co się stało? Jakie uczucia wzbudza w Tobie ta osoba/jej zachowanie/ta sytuacja? A jak już wymienisz jedno uczucie – jakie jeszcze? Co w tej osobie/ zachowaniu/sytuacji Cię boli? Jeśli robisz to zadanie sam- namawiam do zapisywania pytań i swoich odpowiedzi – to doskonałe narzędzie auto-coachingu, czy auto-uzdrawiania. Samo odpowiedzenie na pytania jest już zrobieniem pracy, powrócenie do tych notatek po kilku dniach, z kolei, pozwoli na na nowo, ze odmienioną świadomością spojrzeć na te odpowiedzi.

UCHO ŚRODKOWE

 1. Czego nie byłeś/ w stanie słuchać/ usłyszeć, tj. wyłapać uchem? Z jakiego powodu było to dla Ciebie trudne/ciężki/niemożliwe?
 2. Czego nie zrozumiałeś? Co utrudniało/ uniemożliwiało Ci zrozumienie?
 3. Jakiej ważnej informacji nie wychwyciłeś? Jakiej informacji nie słyszą (od Ciebie) ludzie dookoła Ciebie? Co w związku z tym czujesz?
 4. Jakiej informacji nie potrafisz/nie potrafiłeś wyłapać? Przypomnij sobie sytuację, gdy nie wyłapałeś czegoś istotnego (w domu, w pracy, od partnera, itp.) – co to było? Dlaczego tak się stało? Co w związku z tym czujesz?
 5. Czego nie możesz lub nie chcesz usłyszeć? Przy czym Twoje nie mogę wynika z tego, że ktoś lub coś Ci to uniemożliwia, czy z samego Ciebie (sam sobie uniemożliwiasz: nie mogę= nie chcę, nie znoszę)? Z jakiego powodu? Czemu to Twoje nie mogę/ nie chcę słyszeć służy? Innymi słowy – po co Ci to ‘nie mogę’/ ‘nie chcę’ usłyszeć?
 6. Co chciałbyś usłyszeć a nie słyszysz? Od kogoś konkretnego chciałbyś usłyszeć? Co czujesz, gdy nie słyszysz tego, co chciałbyś? Co możesz zrobić, by usłyszeć to, co chcesz?

Niezdolność usłyszenia informacji oznacza niechęć do przyjęcia jej; niechęć do robienia czegoś w określony sposób; nieumiejętność, żeby coś zrobić w określony sposób; strach, by coś zrobić w określony sposób.

Problemy z uchem w esencji reprezentują konflikt zbyt małego związku z matką – konflikt strachu – chcę powrócić do łona matki (symboliczna bliskość, połączenie, poczucie bezpieczeństwa, itp.) – chcę pozbyć się strachu i chcę odzyskać utracone uczucia (bliskość, połączenie, miłość, bezpieczeństwo. inne).

Istotne mogą być dwa aspekty tego, co słyszymy, lub czego nie słyszymy:

-ilość: za dużo/ za mało (mam dość vs brakuje mi)

-jakość: czy to jest to, co nas zadowala, czy słowa znaczą, nie są puste, mają znaczenie, wartość

UCHO WEWNĘTRZNE:

 1. Jakie skojarzenia i uczucia wywołuje u Ciebie: nie mogę już więcej słuchać tych nieprzyjemnych rzeczy? Opowiedz, czego Ty nie możesz już/ więcej słuchać? Czego masz dość słuchać?
 2. W jakie rzeczy/słowa nie dowierzasz (‘nie wierzysz własnym uszom’)? Komu nie dowierzasz/ nie umiesz zawierzyć/zaufać?
 3. Jakie słowo/ słowa lub hasła przekraczają Twoją zdolność słyszenia?
 4. Stres związany z rozmowami – wybierz intuicyjnie 3 sytuacje ze swojego życia, które były dla Ciebie stresująca rozmową. Opisz. Co się podczas nich wydarzyło? Jakich uczuć podczas tych rozmów doświadczyłeś? Z jakiego powodu?

 

UCHO – KOSTECZKI SŁUCHOWE (młoteczek, strzemiączko, kowadełka)

Kosteczki słuchowe przenoszą dźwięk. Reprezentują konflikty obniżonego poczucia własnej wartości wynikające z tego, co usłyszeliśmy lub czego, nie usłyszeliśmy (przy czym słyszenie rozumiane jest zarówno jako konkretne wypowiedziane słowa, które ktoś do nas mówi jak również jako słyszenie-rozumienie- nasze subiektywne interpretowanie cudzych słów w sposób właściwy dla siebie, np. szef mówi do pracownika – to źle zrobiłeś, to także jest zrobione nie tak, a to niepoprawnie, a pracownik, na przykład słyszy/interpretuje z tego– jesteś do dupy).

 1. Jakie i czyje słowa wpływają na Twoją samoocenę i Twoje poczucie własnej wartości?
 2. Spróbuj wypisać sobie z 10 analogicznych sytuacji jak podany przykład z szefem: co kto Ci powiedział? Co Ty w związku z tym słyszysz i czujesz?

 

ZAPALENIE UCHA

Symbolizuje brak możliwości usłyszenia zmian w związku z oddzieleniem

Treści słyszane powodują cierpienie

 1. Jakich zmian nie słyszę? O jakiej zmianie nie chcę słyszę (przyjąć do wiadomości, np. o śmierci- symbolicznej lub rzeczywistej)?
 2. Z kim jesteś obecnie rozdzielony? Czego w związku z tym rozdzieleniem nie możesz od tej osoby usłyszeć? Co w związku z tym czujesz?
 3. Jakie treści/ słowa/ hasła powodują Twoje cierpienie? Jakich tematów unikasz, bo wzbudzają Twoją złość, irytację, smutek? O czym nie chcesz rozmawiać? Dlaczego? Czego w związku z tymi bolesnymi tematami nie chcę słyszeć od osób dookoła mnie?

ZAPALENIE UCHA ŚRODKOWEGO

Zdarza się, gdy słyszę ‘nie’ względem tego, co chcę, gdy nie mogę dostać tego, co chcę – gdy słyszę odmowę.

 1. Co się dzieje, gdy słyszysz odmowę? Jak się wtedy czujesz? Wspomnij 3 bolesne dla Ciebie odmowy – kto i czego Ci odmówił? Jak się w związku z tym czułeś?
 2. Jakiej/ od kogo od mowy nie chcesz albo boisz się usłyszeć? Z jakiego powodu? Co by się stało, gdybyś usłyszał tę odmowę? Jak byś się poczuł?

 

ZAPALENIE UCHA ŚRODKOWEGO- SUROWICZE

Wówczas ucho środkowe jest zablokowane, aby osłabić zdolność słyszenia, bo to, co się słyszy jest bolesne: cierpię, gdy słucham…, nie chcę słyszeć, że…, chcę mieć  ciszę. Problemy tego typu wyrażają symboliczną potrzebę powrotu do łona matki i uspokojenia się przy dźwięku wody (woda, jako symbol uczuć symbolizuje, że konkretne emocje mogą nas ukoić i uspokoić, jakie?).

 

ZAPALENIE UCHA ZEWNĘTRZNEGO

Następuje jako rozwiązanie konfliktu poczucia emocjonalnego splamienia przez coś, co usłyszeliśmy.

 1. Jakie słowa godzą w Ciebie? Uderzają w Twoją godność? Dlaczego te słowa tak mocno w Tobie rezonują i wywołują ból? Jakim komunikatem była dla Ciebie ta cisza?
 2. Jakie i czyje słowa Cię gorzko zraniły – wybierz 3 przykłady, opowiedz.
 3. Jaka cisza i milczenie były dla Ciebie bolesne? Jakich słów w nich zabrakło?

 

Jak zawsze, gorąco namawiam Was, by nawet nie mając obecnie problemów słuchowych (lub myśląc, że się nie ma ;-)), poświęcić sobie czas i rzetelnie odpowiedzieć na te pytania, ufając intuicyjnym, pierwszy odpowiedziom, które pojawią się  w Was. Trzymam za Was kciuki i jako dodatek namawiam, by wrócić do mojego tekstu z 28/10/2016 Csii, czegoś nie słyszysz: https://stacjacoaching.pl/2016/10/28/csii-czegos-nie-slyszysz/

 

Reklama

Jedna myśl na temat “USŁYSZ SIĘ WRESZCIE! O PRZYCZYNACH PROBLEMÓW ZE SŁUCHEM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s