Life Coaching

CZEKANIE, ZEGARA TYKANIE

– Jak długo jeszcze będę czekał?

– Słyszałam kiedyś takie zdanie: jak będziesz czekał, to długo. Czekasz aż sprawy same się rozwiążą, aż wszystko samo jakoś rozwiąże się, jakby coś było w stanie zrobić się samo. Nie przejmujesz kontroli, nie bierzesz odpowiedzialności, liczysz, że ktoś rozwiąże coś za Ciebie, że ktoś odpowie, weźmie odpowiedzialność, która jest Twoją. Potem jeszcze istnieje szansa, że powiesz, że jesteś niezadowolony, bo ktoś zadecydował za Ciebie.

– Lubię czekać. Nie przeszkadza mi to. Czekam aż sprawy wyjaśnią się. Narazie mam rozmytą perspektywę.

– A ile już czekasz?

– Rok. Jestem ciekawy, co przyjdzie, jakie informacje pojawią się, jakie przyjdą propozycje.

– A co przyszło do tej pory?

– Nic, żadna informacja nie pojawiła się. Brak odpowiedzi. Nic się nie zmieniło.

– Długo jeszcze możesz pozwolić sobie na to czekanie?

– Hm… Tak zastanawiam się…

– Jesteś ciekawy, co przyjdzie, co zmieni się. Czekasz na zmianę, na szansę, na propozycję, a gdy ta nadarza się, dajesz sobie czas, zastanawiasz się. Czekać Ci się dalej chce. Liczysz, że zmiana sama z siebie stanie się. A gdybyś spojrzał na to tak, że brak odpowiedzi także formą odpowiedzi jest? Skoro nie dostałeś jej tam, gdzie czekasz, to może opowiedz się względem tego, co jest. Pytanie, co chcesz zrobić z taką odpowiedzią, która jest brakiem odpowiedzi. Co z tego weźmiesz?

-Hmm. Tak na to nie patrzyłem.

– Weźmiesz odpowiedzialność, czy tego chcesz czy nie chcesz. Tak niestety-stety świat jest stworzony. Poniesiesz konsekwencje– te dobre, te złe, jeśli potrzeba Ci rozgraniczać je- swojego ruchu lub bezruchu. Pytanie tylko, gdzie odpowiesz, gdzie odpowiedź zignorujesz; gdzie odpowiedzialność podejmiesz, gdzie się jej wyprzesz. Pytanie tylko, za co odpowiedzialność weźmiesz– za podjęcie decyzji i wzięcie odpowiedzialności za jej konsekwencje, czy za czekanie, zwlekanie, unikanie, ignorowanie, uciekanie od podjęcia decyzji. Odpowiedzialność bierze się także za jej nie branie.

– Zgadza się.

– To na co decydujesz się?

*

11/04/2017, Poznań- Warszawa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s