Life Coaching

OZNACZ SWOJE TERYTORIUM- EMOCJONALNE PODŁOŻE PROBLEMÓW Z PĘCHERZEM MOCZOWYM WG RECALL HEALING

Pęcherz moczowy związany jest z oznaczaniem terytorium (w biologii: zwierzęta znakują swoje terytorium). Prawidłowo funkcjonujący pęcherz moczowy oznacza, że osoba ma poczucie swojego miejsca (w rodzinie, w życiu zawodowym, w określonej relacji); wdraża swój plan życiowy; czuje, że ma przestrzeń, by się wyrazić (np. jest wysłuchana, słyszana, czuje, że ma prawo do zabrania głosu). Recall Healing wyjaśnia, że jeśli w swoim życiu nie mogę oznaczyć swojego miejsca (terytorium), to na poziomie biologicznym mózg pomaga mi symbolicznie przeżyć, rozwiązując w ciele emocjonalny konflikt terytorialny, który przeżywam, właśnie za pomocą chorób związanych z pęcherzem (poprzez powiększenie jego objętości-symboliczne powiększenie swojego terytorium).

W chorobach i dolegliwościach związanych z pęcherzem moczowym kluczowa jest niemożność wyrażenia tego, co chcę (czuję). Hasła klucze: nie mogę być sobą; nie mogę wyrazić tego, co chcę, a przez to nie zaznaczam swojego terytorium (swojej obecności, swojego istnienia, swoich potrzeb, swoich uczuć). Niemożność lub nieumiejętność wyrażenia siebie/zaznaczenia siebie związana jest z autorytetem. Trudność wyrażenia się pojawia się w sytuacjach, gdy mam poczucie, że ktoś jest ode mnie silniejszy, ma większą władzę, gdy w swoim subiektywnym odczuciu mam poczucie, że ktoś dominuje względem mnie, jest autorytetem (w nomenklaturze świata zwierzęcego- jest dla mnie samcem lub samicą alfa, a ja nim/nią nie jestem). Osoba cierpiąca na dolegliwości związane z pęcherzem moczowym czuje się w opresji, zblokowana, by się wyrazić (zaznaczyć się, postawić się). Jeśli akceptuję zwierzchnictwo tego/tej, kto dla mnie reprezentuje autorytet/władzę i robię to wbrew sobie (nie chcę robić tego, czego ktoś ode mnie oczekuje, nie zgadzam się z tym, co ktoś do mnie mówi), a równocześnie nie wyrażam tego w sposób otwarty, zaczynam mieć problemy z pęcherzem moczowym: czuję, że nie mogę powiedzieć, co myślę i czuję; nie mogę zaznaczyć swojej pozycji/ważności/swojego zdania w jakiejś relacji; nie mogę postawić się komuś/ czemuś (zazwyczaj z powodu lęku).

Dlaczego nie powiem tego, co myślę? Czego się boję? Jakiej reakcji się boję? Złości? Wściekłości? Konfliktu? Boję się przemocy słownej lub fizycznej? Boję się osądu, surowej krytycznej oceny? A może nie wyrażam tego, co myślę, bo dopóki nie wyrażam pozostaję w sytuacji/w relacji (relacja nie kończy się, nie ma końca, śmierci relacji)? Wówczas powód, dla którego nie wyrażam siebie i tego, co chcę, to lęk przed zostaniem samej/samemu (gdy się wyrażę, będzie koniec, on/ona odejdzie, coś skończy się). Trzymanie swoich drzwi otwartych, czyli nie wyrażanie się/nie zaznaczenie terytorium/nie wyjaśnianie relacji (=zaniedbanie swojego terytorium) może mieć dwie przyczyny. Po pierwsze, nie wyrażam się (=nie zaznaczam swojego terytorium), bo jest coś, co jeszcze chcę usłyszeć (co chcesz usłyszeć? co to za słowo klucz? od kogo chcesz je usłyszeć? czy to twoje oczekiwanie będzie kiedykolwiek spełnione?). Po drugie, nie wyrażam się (=nie zaznaczam swojego terytorium), bo mam poczucie, że jeszcze coś muszę zobaczyć, lub że czegoś jeszcze nie wiem (brakuje mi wystarczającej ilości danych, by się wyrazić, by być pewnym/pewną, by mieć jasność). Pytanie zatem, czego jeszcze nie usłyszałaś/eś, na co czekasz? Czego nie zobaczyłaś/zobaczyłeś? Co chcesz zobaczyć?

Pytania pomocnicze przy pracy nad dolegliwościami i chorobami pęcherza moczowego (odpowiadaj na nie intuicyjnie, szybko, nie oceniając swoich odpowiedzi):

 1. Czego nie możesz powiedzieć i komu?
 2. Z jakiego powodu nie możesz wyrazić tego, co chcesz?
 3. Z jakiego powodu nie możesz być sobą?
 4. Z jakiego powodu nie możesz robić tego, co chcesz?
 5. Kto jest dla Ciebie autorytetem/ władzą (np. rodzice, partner(ka), szef) i w jakich sferach ta relacja jest dla Ciebie trudna?
 6. Z jakiego powodu nie możesz/nie umiesz postawić się komuś/czemuś?
 7. Czego nie akceptujesz, a równocześnie znosisz/tolerujesz, nie wyrażasz otwarcie, że to Ci się nie podoba?
 8. W jakich sytuacjach uśmiechasz się, pozornie coś/kogoś tolerujesz i akceptujesz, a w głębi tego nie akceptujesz?
 9. W jakich sytuacjach nie mówisz otwarcie, że coś Ci się nie podoba, że czegoś nie akceptujesz? Z jakiego powodu?
 10. Kiedy w swoim życiu nie wyraziłeś/aś dezaprobaty, względem kogo i jakiego zachowania? Względem kogo i jakiej sytuacji nie wyraziłaś/eś, co naprawdę czujesz?

Dodatkowo namawiam, do rozważenia poniższego:

Według medycyny chińskiej istnieje pięć terytoriów:

 1. Ogień- ustanie ognia reprezentuje sytuację, gdy serce przestaje bić. Rozważ: kiedy straciłaś/eś terytorium (w rodzinie, w pracy, w relacji; Twoim terytorium może być także Twój rodzic, partner, Twoje dziecko). Co w związku z tym czułeś/aś?
 2. Powietrze- wyraża poczucie zagrożenia na terytorium; jakaś osoba jest na moim terytorium, chcę się jej pozbyć. Rozważ: Kogo w swoim życiu chcesz/chciałaś/eś się pozbyć? Z jakiego powodu? Kogo w głębi chcesz, żeby nie było? Kto Cię ciągle krytykuje, narzeka na Ciebie, jest z Ciebie niezadowolony (warto odnieść do relacji z rodzicami z dzieciństwa)?
 3. Woda- wyraża stratę terytorium (kogoś, czegoś). Rozważ: kto i jak zabrał Ci Twoje terytorium? Dlaczego nie możesz w danej sytuacji/ relacji mieć swojego terytorium? Kiedy w życiu nie wyraziłeś/aś siebie, zostałaś/eś z poczuciem, że powinna byłaś/powinieneś był zrobić/powiedzieć coś innego? Kto w Twoim życiu jest Twoim zapalnikiem- pobudza Cię do intensywnych i skrajnych emocji? W jaki sposób to robi?

*Kamienie nerkowe pojawiają się w sytuacji, gdy ktoś oznacza swoje terytorium na Twoim (ktoś zawłaszcza moje terytorium, dominuje mnie, przygniata, wprawia w poczucie opresji). Przy kamieniach nerkowych osoba ma poczucie, że ktoś robi inwazję na jej terytorium/przestrzeń/wolność. Rozważ: Kto zawłaszcza Twoje terytorium/Twoją przestrzeń? Kto wysysa Twoją energię? Jak to robi?

 1. Ziemia. Rozważ: Gdzie nie mogłeś/aś zająć/zaznaczyć swojego miejsca w życiu? W relacji z kim nie umiałeś/aś się postawić lub wyrazić? Kiedy w życiu nie byłeś/aś w stanie zająć/utrzymać swojego miejsca/pozycji (jako dziecko w relacji z rodzicami, jako dorosły w pracy, w relacji z partnerem, itp.)? Kiedy/przez kogo czujesz, że nie jesteś dobrze przyjęty/przyjęta? Kiedy/przez kogo czujesz się niezrozumiana/y lub niesłyszana/y?
 2. Drewno. Rozważ: Kiedy w swoim życiu tłumisz złość? Do kogo żywisz urazę, masz żal? Z jakiego powodu tłumisz tę złość? Dziecko tłumi swoją złość w relacji z matką, licząc, że wówczas dostanie od niej więcej miłości. W języku francuskim istnieje określenie wyrażające urazę: oddać komuś z powrotem serce (czuję do kogoś urazę, czuję się zdradzony/a, a gdy czuję się oszukana/y lub zdradzona/y- nie jestem w stanie więcej kochać). Do kogo i o co żywisz urazę?

Hasła pomocnicze:

Nie mogę zorganizować/stworzyć swojego terytorium

Moje terytorium zostało zburzone

Nie umiem rozpoznać granic swojego terytorium

Nie umiem określić swojej pozycji, potrzeb, opinii (w relacji z drugą osobą)

Nie wiem, gdzie jest moje miejsce, gdzie przynależę (kwestie tożsamości, rozważ relację z ojcem/partnerem)

Brakuje mi poczucia bezpieczeństwa na moim terytorium

Muszę walczyć lub rywalizować o swoje terytorium

Dręczy mnie brudna, nieprzyjemna, nieczysta sprawa w obrębie mojego terytorium (w pracy, w rodzinie, w relacji z partnerem) związana z poczuciem splamienia

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s